W trudnej rzeczywistości żyliśmy. A ojciec i tak pozostawał optymistą. Choć umiarkowanym. Zawsze uważał, że optymiści żyją dłużej i przyjemniej, więc nie pozwalał narzekać.

To już stawało się irytujące, bo wszystko – naprawdę każdą sytuację – porównywał do swoich najgorszych doświadczeń. Nie mogłem podenerwować się na szkołę lub cokolwiek innego, bo ojciec tylko machnął ręką i mówił: „nie jest tak źle, w Auschwitz było gorzej”.

Kiedyś był ze swoim przyjacielem profesorem Israelem Gutmanem na obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz, która przypada na 27 stycznia. Środek mroźnej zimy. Stali obok siebie, obaj w kożuchach, opatuleni szalami trzęśli się
z zimna. Gutman w końcu powiedział do mojego ojca: "Władek, strasznie tu zimno". A on na to: "Izrael, nie narzekaj, jak żeśmy tu byli poprzednio to było dużo gorzej".

Israel Gutman

Ur. 20 maja 1923 - zm. 1 października 2013. Żydowski historyk, działacz ruchu oporu w getcie warszawskim, uczestnik powstania w getcie warszawskim.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.