Ojciec przygotował mnie, żebym był czujny i świadomy tego, co się dzieje wokół. Przyzwyczajenia zostały: sprawdzam w lusterku, czy widziałem już gdzieś auto, które za mną jedzie, czy numer rejestracji nie wygląda znajomo… Gdy wpadam na tę samą osobę dwa razy, to może być przypadek. Ale ja nie lubię przypadków. Mieszkałem na Ukrainie i w Rosji przez siedem lat. Bardzo sobie ceniłem demokratyczny klimat stworzony przez Jelcyna i fantastycznych młodych Rosjan. Naiwny wszakże nie byłem. Wiedziałem, jak się tam poruszać.

W Moskwie ciągle czułem się jak we wrogim, obcym miejscu. Wyjechałem, gdy zorientowałem się, że jestem obiektem zainteresowania. Mogłem się domyślać przyczyn i konsekwencji. Spakowałem walizkę i zniknąłem. 

Po przesłuchaniach w kraju stosowałem zdrową, choć niestety niezbyt popularną praktykę: szedłem do mojego ojca, żeby poinformował Jana Józefa Lipskiego (w jego mieszkaniu odbywały się wykłady Uniwersytetu Latającego), ale też do mojego przełożonego, Mirka Chojeckiego.

Mówiłem im, o co esbecy mnie pytali, a co im powiedziałem. Nie chciałem niedomówień. To było dla mnie ważne – zdrowy rozsądek, a może i jakaś tam przyzwoitość, której się nauczyłem w domu.

Jan Józef Lipski

(ur. 25 maja 1926 w Warszawie, zmarł 10 września 1991 w Krakowie) – publicysta, krytyk i historyk literatury. W okresie PRL należał do opozycji demokratycznej. Był jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Był także członkiem „Solidarności”. Snatorem I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego

Mirosław Jerzy Chojecki

Ur. 1 września 1949 w Warszawie. Działacz opozycji w czasach PRL, producent filmowy, wydawca. W czerwcu 1976 roku wziął udział w akcji pomocy robotnikom z Radomia, był także jednym z organizatorów Komitetu Obrony Robotników (KOR). Jest honorowym prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 28 sierpnia 2006 roku został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.