Tata przygotował mnie do przesłuchań. Na długo przed tym, kiedy w ogóle mnie na nie wezwali. Nauczył mnie kilku metod. Jedna: im mniej się mówi, tym lepiej. Najlepiej nie mówić nic. Oni zawsze twierdzą, że „i tak wszystko wiedzą”. Nie wolno się na to nabrać.

Przesłuchiwali mnie jako świadka i powtarzali, że według prawa muszę zeznawać. Znałem kodeks postępowania karnego, wiedziałem, że mogę odmówić zeznań, które mogłyby mnie obciążyć. Z satysfakcją wykrzykiwali, że mam coś do ukrycia, skoro nie chcę mówić. Ze spokojem odpowiadałem, żeby mi to udowodnili.

Bardzo szybko się zorientowałem, że mieszam się im z ojcem. Władysław, syn Władysława i Władysław, syn Władysława (tak się wtedy identyfikowało ludzi), można się pogubić. A oni jakoś nie pomyśleli, że mój dziadek też miał na imię Władysław! Czysta komedia. Byłem chociażby oskarżony o uczestniczenie w wykładach Tajnego Uniwersytetu Latającego. Ale to nie ja! To ojciec. On tam regularnie wykładał. Tego im przecież nie powiem.

Tajny Uniwersytet Latający

w 1977 r. opozycyjni działacze w prywatnych mieszkaniach organizowali wykłady z nauk humanistycznych i społecznych. Inicjatywa została nazwana na cześć historycznego Uniwersytetu Latającego, a w styczniu 1978 przekształcona została w Towarzystwo Kursów Naukowych.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.