Najważniejsze to zachować zimną krew. Przed samym przesłuchaniem trzymali mnie pod drzwiami przez półtorej godziny. Chcieli, żebym się denerwował, zastanawiał, co się będzie za chwilę działo, nasłuchiwał kroków, czy ktoś już po mnie idzie… Ale ja zawsze miałem przy sobie jakiś kryminał. Siedziałem i czytałem. Można nawet powiedzieć, że miło spędzałem ten czas.

Starszy kolega z liceum proponował, żebym donosił na znajomych ze studiów. Machał mi przed twarzą paszportem. Mówił, że jak podpiszę zobowiązanie, to mogę zabrać paszport. Aż tak mi na tym nie zależało. Uprzejmie odmówiłem i paszport zniknął. Na kilka lat. Najważniejsze, że nigdy się pod niczym niewłaściwym nie podpisałem.

Wiem natomiast, że znaleźli chętnych, którzy donosili na mnie. Dwóch TW, wiem kto to był, wypisywali rozmaite głupoty na mój temat. Ale tego co naprawdę robiłem nie wiedzieli ani oni, ani SB, tylko kilka osób z KOR. No i moi rodzice, ale ci
o szczegóły nie pytali.

„Możesz się przyznać tuż przed tym, jak cię będą wieszać” – powtarzał mi tata. „Trzeba iść w zaparte. Nie można być naiwnym”. Ojciec, co jest rzeczą bardzo mało znaną, prowadził czasem wykłady w Starych Kiejkutach, w tak zwanej szkole szpiegów. Miałem więc naprawdę dobrego nauczyciela.

 

Stare Kiejkuty

Ośrodek szkoleniowy szpiegów, który powstał na terenie i  w budynkach szkoły wywiadu niemieckiej SD. 

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.