Nie było w domu spokoju od polityki i historii.  Skrupulatnie przenikała przez  codzienność każdego członka rodziny z osobna. Spokojniej było tylko w święta Bożego Narodzenia.  


Sama wigilia była jednak dość kameralna. Tata nie miał oprócz rodziców praktycznie żadnej rodziny. Mama straciła dwóch braci w obozach Auschwitz i Mauthausen, miała tylko mamę i siostrę, i dzieci najstarszego brata.  Kolację przygotowywała zwykle babcia, która była rewelacyjną kucharką. I uparcie wszystko gotowała sama.  Przygotowania zaczynała nawet tydzień przed świętami, córki i wnuki robili zakupy. Cieszyliśmy się tymi chwilami. Czasem pośród żartów i kolęd jednak polityka się pojawiała. Ale nieinwazyjnie.

Zaraz po świętach jeździliśmy w Tatry, gdzie spotykaliśmy się ze znajomymi rodziców. Niektóre kontakty trwały dziesiątki lat, czasem nawet do teraz. W Warszawie bawiłem się z córką Kazimierza Moczarskiego, wyjątkowo ciężko torturowanego
w stalinowskim więzieniu i skazanego przez komunistów na karę śmierci... Pamiętam też 
Marka Edelmana.

Umówił się z kiedyś z tatą na spacer po dawnym getcie. Miałem wtedy cztery i pół roku i ojciec nie miał mnie z kim zostawić, więc zabrał mnie ze sobą. Edelman, gdy nas zobaczył, tylko spojrzał i złapał mnie za jedną rękę, ojciec wziął za drugą i tak weszliśmy do getta.

Ale to nie była normalna przechadzka. Zaowocowała broszurą o powstaniu w getcie warszawskim.

Kazimierz Moczarski

ur. 21.07.1907, zm. 27.09.1975 - żołnierz Armii Krajowej, a także pisarz i dziennikarz. Pod koniec II wojny światowej był szefem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Rok później - już po zakończeniu wojny - został poddany torturom i skazany na karę śmierci przez komunistów za działalność w AK. Później wyrok zmieniono, ostatecznie doprowadzając do uniewinnienia Moczarskiego. Jest autorem słynnego dzieła "Rozmowy z katem". Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marek Edelman

ur. 1.01.1922 lub 1.01.1919, zm. 2.10.2009 - jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, wybitny kardiolog i działacz na rzecz praw człowieka. W trakcie II wojny światowej należał do Żydowskiej Organizacji Bojowej, w jej ramach brał także udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. W okresie PRL zyskał sławę jako lekarz, równocześnie wstępując i działając w "Solidarności". W trakcie stanu wojennego był internowany. W wolnej Polsce odznaczony kawalerem Orderu Orła Białego. Jest bohaterem słynnego dzieła Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem". Jego dzieje spisywali także m.in. dziennikarze portalu Polska ma Sens, Witold Bereś i Krzysztof Burnetko.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.