Wtedy wiedziałem jedynie, że pracowali razem w konspiracji.  Stale przychodzili szefowie mojej mamy z czasów Kedywu KG AK: dr Zofia Franio i Józef Rybicki.  Prowadzili długie rozmowy. 

Chowałem się pod stołem, pokrytym białym obrusem sięgającym do samej podłogi. Chowałem się tak, żeby nie było mnie widać, siedziałem cichutko i słuchałem.

Bardzo szybko zorientowałem się, że to, o czym oni mówią, nie jest do powtarzania.  Wiedziałem o życiu ojca, o którym nikt prócz mamy nic nie wiedział. Za większość z tych rzeczy groziła mu za Stalina egzekucja, a za mojego dzieciństwa wieloletnie więzienie. Tata nie mówił: „nie powtarzaj dalej”. Sam to wiedziałem. To, co się działo w domu, zostawało w domu.

Kiedy chodziłem do szkoły, czułem się jak w odrębnym świecie. Można powiedzieć, że to moje dzieciństwo było trochę dziwne, chociaż wtedy tak nie myślałem.

Kedyw KG AK

Wydzielony, elitarny oddział Armii Krajowej. Powstał na skutek decyzji podjętych przez gen. Stefana Roweckiego "Grota", który dążył do połączenia już istniejących organizacji wojskowych. Kedywem dowodził m.in. legendarny August Emil Fieldorg "Nil". Organizacja zasłynęła licznymi akcjami zbrojnymi w trakcie powstania warszawskiego w 1944 roku.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.