Ojciec brał plecak i wycinał na dnie dwie dziury na nogi.
Wsadzał mnie do środka i zarzucał plecak na siebie.

Tak rozpoczęła się nasza wędrówka po Tatrach. Pierwszego wyjścia nie pamiętam, bo miałem wtedy dwa lata, ale każdy następny wyjazd mam wyraźnie zapisany w pamięci. Jeździliśmy tam dwa razy do roku na wakacje letnie i zimowe. Na Krzeptówkach spędzałem parę miesięcy w roku.

Podróż z Warszawy do Zakopanego to był wtedy prawdziwy maraton.Najpierw rejsowym samolotem DC3 „Dakota” lecieliśmy do Krakowa. Tam zatrzymywaliśmy się u wielkiego przyjaciela taty, słynnego adwokata Kazimierza Ostrowskiego. Temu staremu konspiratorowi ojciec ufał bezgranicznie. Do końca życia.
I nigdy się na nim nie zawiódł.W Krakowie wsiadaliśmy do obrzydliwego autobusu, który po czterech godzinach dowoził nas na miejsce. W Zakopanem zatrzymywaliśmy się u Bronki Staszel-Polankowej. To kolejna osoba, do której nie trafiał nikt przypadkowy.
Bronka była członkinią AK i sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. W nieformalnym pensjonacie,
a także słynnym schronisku na Hali Miętusiej gościła tylko ludzi zaufanych, głównie byłych żołnierzy AK.

Całe moje otoczenie było nietypowe. Były to osoby na wysokich stanowiskach w AK. Niektórzy z niewykonanymi wyrokami śmierci. Legendy podziemia. A dla mnie - ciocie i wujkowie. 

Dakota

 

DC-3 (Douglas Commercial 3) – amerykański samolot pasażerski i transportowy w układzie dolnopłata. Jeden z najpopularniejszych samolotów w historii transportu lotniczego. Znacznie przyczynił się do popularyzacji podróży lotniczych w latach 30. i 40. XX wieku, jest uznawany za jeden z najbardziej udanych i znaczących samolotów w historii lotnictwa.

Kazimierz Ostrowski

Ur. 29.05.1907, zm. 10.08.1999 - działacz społeczny, wybitny prawnik. W trakcie II wojny światowej pełnił funkcję Komendanta Okręgu Krakowskiego w Związku Odbudowy Rzeczpospolitej. Był członkiem Armii Krajowej, brał udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. W okresie PRL obrońca w procesach politycznych, m.in. Tadeusza Piekarza i Stanisława Handzlika. Odznaczony orderem Odrodzenia Polski.

Bronisława Staszel-Polankowa

Ur. 23.01.1912, zm. 1.02.1988 - wybitna polska narciarka. Ośmiokrotnie triumfowała w mistrzostwach Polski. W 1929 roku wygrała nieoficjalne mistrzostwa świata w Narciarstwie Klasycznym. W trakcie II wojny światowej działała w Armii Krajowej, brała udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.