"Bóg zaczyna uśmiechać się do Polaków"
 

Autorowi tej nieszczęśliwej wypowiedzi, którą zresztą usunął
z Internetu zaraz potem, muszę powiedzieć, że Bóg zachował mojego ojca w dobrym zdrowiu przez 93 lata i dał mu wiele zrobić na ziemi. Jeśli pan profesor te słowa wypowiadający jest dobrym, wierzącym katolikiem, to powinien wiedzieć, że gdy Bóg wzywa nas wreszcie na drugą stronę to nie jest kara, tylko wręcz odwrotnie – nagroda i przywilej życia wiecznego. Więc ja tu nie będę komentował decyzji pana Boga. Nie czuję się władny w tej materii.

Ludzie wypisują głupoty

Te wszystkie rozmaite rzeczy w Internecie na temat taty są irracjonalne. To nie jest tak, że ojciec był jakimś opętanym socjalistą, albo lewakiem. Był chrześcijańskim demokratą. Chadekiem, raczej z prawej strony. W 1985 roku ukazała się malutka książeczka w drugim obiegu (czyli bez cenzury) na temat zbrodni UB i SB. Autorem był Z.Z.Z. Wydawcą ważne podziemne wydawnictwo „Głos”.  Autorem tekstu, ukrywającym się pod tym pseudonimem był mój ojciec. Manuskrypt wydał pan Antoni Macierewicz, za co mu chwała. Tyle bym powiedział.

Obserwując komentarze, widzę, że ludziom brakuje argumentów. Piszą, co chcą. Czytałem, że ojciec był kolaborantem i dlatego zwolnili go z Auschwitz (jak i innych w 1941 roku), że siostra wyszła za gestapowca, a był jedynakiem... Ale co można zrobić? Prawo toleruje wszystko, więc w Polsce można się bezkarnie wypowiadać na każdy temat. Dlatego ten hejt wygląda, jak wygląda.

Myślę, że to jest konsekwencja braku wiedzy. Ludzie wypisują głupoty. Wartości ojca to nie są wartości, które są sprzeczne
z przekonaniami strony prawej.

Fakt, że w ostatnich latach życia opowiedział się po stronie jednej opcji politycznej, i to bardzo wyraźnie, nie spodobał się tej drugiej stronie. I tego ponosimy konsekwencje. Wcześniej ojciec starał się budować mosty między wszystkimi Polakami
(i nie tylko) o demokratycznych poglądach, niezależnie czy był to utopijny socjalista Jan Józef Lipski, były endek Wiesław Chrzanowski, czy świętej pamięci Prezydent Lech Kaczyński,
o którym ojciec wypowiadał się bardzo pozytywnie do mnie nawet w dzień przed swoją śmiercią. 

 

 

Jan Józef Lipski

Ur. 25 maja 1926 - zm. 10 września 1991. Polski publicysta, krytyk i historyk literatury. Działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Kawaler Orderu Orła Białego, zmarł parę miesięcy przed końcem kadencji Senatu.

Wiesław Chrzanowski

Ur 1923 - zm. 2012 r. Polski adwokat,polityk, profesor nauk prawnych, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, założyciel i pierwszy prezes ZChN, poseł i marszałek Sejmu I kadencji, senator IV kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Został Kawalerem Orderu Orła Białego.

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.