Ludzie mogą się mylić i błądzić, ale niekoniecznie ze złych pobudek i nie należy zakładać, że wszyscy z którymi się nie zgadzamy w jakichś sprawach mają złe motywy.

Ojciec nie miał wartości odmiennych od nich. Łączyło ich bardzo wiele. Ojciec przez kilkadziesiąt lat nie tolerował wyłącznie dwóch grup: faszystów (hitlerowców, a w Polsce ONR, którzy za czasów II RP siedzieli w Berezie Kartuskiej) oraz komunistów.  Nigdy nie akceptował ani generała Jaruzelskiego, ani generała Kiszczaka, ani premiera Oleksego, ani zakłamującej historię Eriki Steinbach. To trochę trudno sobie wyobrazić, ale ja pierwszego członka PZPR poznałem w niemiłych okolicznościach - kiedy miałem lat dwanaście!  Pewnie jacyś nauczyciele w szkole byli w partii... ale ja nic o tym nie wiedziałem.

Tymczasem są ludzie, którzy uważają inaczej, a przy tym sądzą, że wiedzą najlepiej. Trzeba do tego podchodzić z większym dystansem. Mogę tylko powiedzieć, że ojciec był dumny z tego, że nigdy nie napisał niczego, czego by się wstydził. Tego nie da się powiedzieć prawie o nikim z ludzi piszących, łącznie z wybitnymi pisarzami oraz wieloma prominentnymi politykami III RP.

Po śmierci taty ukazały się rozmaite wspomnienia, a większość ludzi z tej prawej strony wypowiadała się zupełnie rozsądnie. To trzeba podkreślić, bo nie jest tak, że wszyscy mają o moim tacie jak najgorsze zdanie. Może są jakieś antagonizmy wśród praktykujących polityków. To nieważne. Ja tylko proszę: należy oddzielać wartości od aktualnej walki politycznej. 

Erika Steinbach

Ur. 25 lipca 1943 w Rumi. Niemiecka polityk. Parlamentarzystka Bundestagu (od 1990), wybrana we Frankfurcie nad Menem, członek CDU. Inicjatorka budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie.

Zdaniem Władysława Bartoszewskiego, Steinbach kłamie określając siebie jako „wypędzoną” ponieważ w rzeczywistości urodziła się w 1943 w okupowanej Polsce w miasteczku Rumia (Rahmel) niedaleko Gdyni. Jak podkreśla Bartoszewski, ojciec Eriki Steinbach był podoficerem, mechanikiem samolotowym i pochodził z Dolnego Śląska, a fakt przyznania Steinbach przez prawo niemieckie statusu „wypędzonej”, wynika nie z celowego jej usunięcia z rodzinnych stron, a jedynie z faktu, iż po wojnie jej rodzina nie mogła na Dolny Śląsk powrócić (po wcześniejszej dobrowolnej decyzji jego opuszczenia).

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.