Pracuję według konkretnego planu. Jeśli zaplanuję dwieście czy trzysta godzin pracy, staram się nie zmarnować ani minuty.

Zdarzało się dawniej, że ktoś tam dostał drewniakiem, bo nie uważał. Wtedy jeszcze umiałem rzucać do celu i to tak na odległość czterech metrów, więc trafiałem. Ale to są anegdoty.

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, po co się jest artystą. W sztuce najważniejsze jest rzemiosło i rzetelna praca. Wymagam bardzo dużo, bo kocham teatr, kocham aktorów. Chcę, żeby byli wielcy, mądrzy, utalentowani… I takich skupiam wokół siebie.

Dla aktorów czas prób, kiedy reżyser wprowadza w arkana zawodu, jest fantastyczny. Wspólnie zgłębiamy tajemnice postaci, głęboko czytamy tekst. Aktor musi przeniknąć swojego bohatera, ale wcześniej sensy zawarte w tekście. Nie może tylko z wierzchu odczytywać znaczeń. Trzeba dokopać się do samego środka i wtedy zadać najważniejsze pytanie – po co mam to przedstawiać? Co to da widzowi?

Widz musi się zachwycić. Dlatego ja najbardziej przeżywam przedstawienie. Dopiero w zderzeniu z widzem teatr ma sens.

Dzisiaj ludzie już inaczej się komunikują. Można powiedzieć, że ja jestem nieco archaiczny. Mój konserwatyzm już się do niczego nie przydaje. Moje doświadczenie jest z innej epoki. Dlatego kierowanie teatrem postanowiłem oddać młodszym… Ale chcę dalej przyglądać się naszej publiczności, dalej tu reżyserować. Jestem artystycznie w pełni sił. Moja refleksja, moja sztuka – na pewno się jeszcze może przydać.

Reżyser się nigdy nie zestarzeje. Gdy tak się stanie, publiczność go usunie, bo po prostu przestanie kupować bilety na jego przedstawienia.

 

 

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.