Teraz trudno sobie nawet wyobrazić, jak bardzo krakowski Rynek był szary w latach sześćdziesiątych. Wszystkie światła były wygaszone. Meliniarki stały na czterech rogach, jak róża wiatrów. Czasami zza któregoś budynku wychylała się łaskawa dłoń podejrzanej obywatelki z pół litrem wódki.

Jak rozwijać skrzydła w takiej szarości? Nie sposób! Młodzi ludzie muszą mieć powietrze, przestrzeń. Duszą się w zamknięciu.

Paradoksalnie my, żeby pofrunąć, zeszliśmy do podziemia. I to dosłownie, bo pracowaliśmy nad spektaklami w klubach studenckich, a one w Krakowie były często w piwnicach. Tam mogliśmy czuć się wolni, ale napotykaliśmy też pewne trudności. Jako Teatr STU spotykaliśmy się w klubie Pod Jaszczurami dopiero późną nocą, gdy ten już zamykał swoje drzwi dla gości. I tak do rana, bo o świcie sprzątaliśmy po swoich próbach. Tak powstawało „Spadanie”, tak pracowaliśmy przez długi czas, ale nie można nieustannie siedzieć po nocach.

Należeliśmy do Zrzeszenia Studentów Polskich, organizacji, w której niedługo zaczęliśmy odgrywać ważną rolę. I wtedy mogliśmy wymagać. Bardzo potrzebowaliśmy swojego lokalu! Zaczęliśmy szukać jakiegokolwiek przyjaznego człowieka w urzędzie miasta, próbowaliśmy na różne sposoby dotrzeć do urzędników.

I w końcu się udało.

 

Klub Pod Jaszczurami

Pod Jaszczurami – klub studencki w Krakowie. Jeden z najstarszych klubów studenckich w Polsce, działający od roku 1960. Mieści się w sięgającej korzeniami średniowiecza Kamienicy pod Jaszczurką.

W klubie odbywają się koncerty, debaty polityczne, wieczory z poezją, pokazy filmów, dyskoteki, wystawy i inne imprezy. W przylegającym do klubu Teatrze 38 odbywają się spektakle teatralne. Klub Pod Jaszczurami to nieodłączna część krakowskiego życia kulturalnego. Od roku 2001 pieczę nad klubem sprawuje krakowski Instytut Sztuki.

"Spadanie"

Spektakl z 1970 roku. Nazywany manifestem pokolenia „Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego”. Widowisko na motywach poematu Tadeusza Różewicza "Spadanie".

utwory: Spadanie (Edward Chudziński, Krzysztof Jasiński, Krzysztof Miklaszewski), Spadanie (Tadeusz Różewicz)
miejsce premiery: Teatr STU, Kraków
data premiery: wrzesień 1970
reżyseria i inscenizacja: Krzysztof Jasiński

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.