Ta historia wstrząsnęła nie tylko Teatrem STU, ale całą Polską. Andrzej Zaucha był wybitnym piosenkarzem, którego głos do dzisiaj zachwyca w tak znanych utworach, jak „C’est la vie- Paryż z pocztówki” czy „Byłaś serca biciem”. W krakowskim teatrze pracował od 1986 roku, występując między innymi w znakomitym musicalu „Pan Twardowski”. Grał tam tytułową rolę, która została napisana specjalnie dla niego.

Właśnie przy pracy nad spektaklem Zaucha poznał Zuzannę Leśniak. Młoda aktorka miała zadebiutować tam w roli Diabełka. Szybko coś do siebie poczuli i zaczęli być nierozłączni. 10 października 1991 roku wychodzili razem z teatru, w znakomitych humorach po kolejnym występie.

Zuzanna była żoną Yvesa Goulaisa, francuskiego reżysera. Mężczyzna często przebywał za granicą. O jej romansie dowiedział się, gdy wrócił ze Szkocji do krakowskiego mieszkania. Zastał tam Andrzeja Zauchę i miał do niego powiedzieć: „Będę musiał cię zabić”. Nikt jednak nie spodziewał się, że spełni swoją groźbę. Zazdrosny i zdradzony Yves wyjechał do Francji kilka dni później. Wiedział, jak można tam nielegalnie zdobyć broń.

Andrzej i Zuzanna byli już na parkingu obok Teatru STU. Szli w stronę samochodu, gdy nagle na ich drodze stanąl Yves Goulais. Wymierzył z broni w kierunku Zauchy. Piosenkarz zaczął się nerwowo śmiać, ale Goulais nie zwracał na nic uwagi. Strzelił. Zuzanna próbowała zasłonić Andrzeja własnym ciałem. Francuz oddał aż 9 strzałów. Pewny, że zabił kochanka żony, wsiadł do swojego auta i odjechał.

Sam zgłosił się na komisariat policji. Spokojnym głosem poinformował funkcjonariuszy, że zabił człowieka. „Jestem do waszej dyspozycji, w samochodzie jest broń” – dodał. Dopiero następnego dnia dowiedział się, że zastrzelił też Zuzannę. Aktorka zmarła w karetce pogotowia, Zaucha zginął na miejscu.

Yves Goulais został skazany na 15 lat więzienia. Na wolność wyszedł 1 grudnia 2005 roku i od tego czasu mieszka w Warszawie. Zmienił nazwisko, podobno pracuje w branży filmowej jako scenarzysta.

Zdjęcie, które widać w tle, wisi na ścianie w Teatrze STU. Codziennie mijają je aktorzy i pracownicy teatru. Andrzej Zaucha i Zuzanna Leśniak to ta uśmiechnięta para w środku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Zaucha

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zm. 10 października 1991) – polski wokalista rhythm-and-bluesowy i jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer.

Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. zaśpiewał utwór z czołówki animowanej bajki „Gumisie”. Jego najpopularniejsze piosenki to: „Byłaś serca biciem”, „C'est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Bądź moim natchnieniem”, „Baw się lalkami”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „Rozmowa z Jędrkiem” nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim oraz „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Współpracował z wieloma muzykami jazzowymi, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Wróblewskim, a także z zespołami jazzu tradycyjnego Beale Street Band i Playing Family jako wokalista oraz Old Metropolitan Band jako perkusista. Związany był także z zespołami rockowymi – Grupa Doctora Q, Kwadratem i Kasa Chorych.

"Pan Twardowski"

Musical Janusza Grzywacza i Włodzimierza Jasińskiego.Prapremiera odbyła się
5 lutego 1990 roku w krakowskim Teatrze STU. Reżyserem widowiska był Krzysztof Jasiński, scenografię i kostiumy zaprojektował Ryszard Melliwa.

Postać Twardowskiego stworzył Andrzej Zaucha, a po jego śmierci rolę Twardowskiego przejął Ryszard Rynkowski.

Zuzanna Leśniak-Goulais

Zuzanna Leśniak-Goulais (ur. 12 marca 1965, zm. 10 października 1991 w Krakowie) – aktorka teatralna teatru STU w Krakowie.

Zuzanna Leśniak była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studia ukończyła w 1985 roku przedstawieniem dyplomowym „Ferdydurke” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Od roku 1988 pracowała w Teatrze STU.

Yves Goulais

Yves Goulais (ur. 1960) – francuski reżyser teatralny i scenarzysta, mieszka w Polsce. Był mężem aktorki Zuzanny Leśniak. O zbrodni, której dokonał z zazdrości, opowiedział w filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa „Reżyseria: Yves Goulais” (1999).

Pomoc

Do sprawnego poruszania się po reportażu konieczne jest sterowanie klawiaturą lub myszką.

Gdy używasz klawiatury:
Tekst przewija się za pomocą strzałek góra-dół.
Slajdy przewijają się za pomocą strzałek w bok.

Gdy używasz myszki:
Tekst przewija się podczas scrollowania. Do następnego slajdu przechodzi się po dodatkowym przewinięciu lub po naciśnięciu klawisza „Czytaj Dalej”.

W trakcje trwania reportażu pojawiają się multimedia.
Dźwięk można wyłączyć i włączyć poprzez przycisk głośnika w prawym górnym rogu: Wyłącz/włącz dźwięk.

Na slajdach pojawiają się również opisy biograficzne w postaci małych, okrągłych zdjęć, umieszczonych z prawej strony ekranu. Opisy rozwijają się po kliknięciu w zdjęcie. Wychodzi się z nich za pomocą klawisza: Esc lub przez kliknięcie poza obszar tekstu.